«Лікарю, але ж воно переміщається»
Або коли ліпома - не ліпома.
А гельмінт в капсулі, в якій він пересувається попід шкірою людини…
Отже, є такий гельмінт - дірофілярія. Про них мало хто з лікарів знає. А от в журналі кабінету інфекційних захворювань діагноз дірофіляріоз фігурував за останні років 10 доволі часто. Як же так?
Вважається, що дірофіляріоз це хвороба з якою мають справу лишень ветеринари.
І описана вона в підручниках по ветеринарії. Проте у людей буває і не рідко.
Звідки береться?
«Підсадку» личинки (мікрофілярії) цього гельмінта робить під час укусу комарик з роду Culex, який підхопив дірофілярію, вкусивши інфіковану собаку.
Найбільш розповсюджені нашпиговані дірофіляріями комарі Culex у Греції, Італії, Іспанії, Індії та Шрі-Ланці.
В Україні те ж є. Випадки дірофіляріозу фіксувались в Київській, Полтавській, Херсонській, Запорізькій області. Як каже наш міський епідеміолог осередком дірофілярій у Запоріжжі є ріка Суха московка (назва бридка то й бридке там і водиться). Період активності дірофілярій починається тоді, коли температура повітря не понижається нижче 26 градусів.
Але дірофіляріоз ми фіксуємо частіше восени, бо інкубаційний період тривалий (від 2 місяців до 2 років).
Як проявляється?
Варіант 1
діагностика дуже лайтова: просто своїми очима бачимо як у пацієнта під шкірою просуваються гельмінт; на шкірі в проекції місць, де просувалася дірофілярія можуть залишатися ниткоподібні сліди, викликані кровопросоченням з капілярів.
Частіше дірофілярію помічають в слизовій ока (45% випадків). Довжина дорослої дірофілярії 13-15см, мікрофілярії - 2-3 мм.
Варіант 2
Організму людини нахабний підселенець у вигляді дирофілярії не зайшов, тому було спричинене продуктивне запалення щоб відокремити гельмінта від тканин в капсулу. Проявляється це як пухлина/припухлість/ вузлик. Зазвичай поодинокий. Може не турбувати пацієнта, а може провокувати біль, зуд, печіння. На перший погляд це щось подібне до ліпоми з запаленням. Але ліпоми не переміщуються. А інкапсульовані дирофілярії можуть перекочуватись навіть в капсулі. Тому якщо пацієнт скаржится на бугор під шкірою, що був на гомілці, а тепер на стегні - треба подумать про дирофіляріоз.
Специфічного аналізу на дирофіляріоз нема. В ОАК виражених змін або нема, або є трохи еозинофілії. Лікування - хірургічне видалення. Воно ж і підтвердження діагнозу (паразитоскопісне дослідження вмісту капсули). Можна візуалізувати дірофілярію в пухлині під час ультразвукового дослідженне. якщо апарат високочутливий.
А тепер спробую прочитати ваші думки. Думаете, що купить в аптеці для профілактики гельмінтів, чи не так?
Тоді зустрічне питання, а як це має спрацювать? Ваша кров з розчиненим в ній токсичним альбендазолом буде несмачна для комарів переносників? З гельмінтами, з будь якими гельмінтами пропить щось для профілактики - не працює. Бо якщо вже щось є, то це вже потребує лікування терапевтичними правильними дозами, а пропивання Ворміло просто так шоб було може призвести вас, а особливо вашу дитину до токсичного гепатиту.
А профілактика дирофіляріозу - це насамперед використання засобів захисту від укусів комарів і стерилізація бродячих собак, подальшого скорочення їх чисельності.
Сподіваюсь цю інформацію ви запамʼятаєте та вона вам не знадобиться.
Далі саме цікаве - відео з дірофілярією.
Як вони виглядають при ультразвуковому дослідженні капсули буде в каруселі. Зафіксувала дірофілярію на відео під час УЗД спеціаліст центру @doctor_lahman_zp (https://www.instagram.com/doctor_lahman_zp) лікар УЗД діагностики Макарова Жанна Миколаївна.